Odvlhčovanie vzduchu a odvlhčovače

Odvlhčovače vzduchu   

Odvlhčovače vzduchu Vám odstránia vlhkosť zo vzduchu, kondenzáciu na oknách, stenách a podlahách. Eliminujú sa tiež plesne a nežiaduce zápachy.

Odvlhčovač vzduchu je možné použiť kdekoľvek, kde je problém s nadmernou vlhkosťouOdvlhčovače vzduchu pracujú na princípe tepelného čerpadla. Ventilátor privádza vzduch na chladný povrch výmenníka, kde skondenzuje vlhkosť a odteká do zbernej nádržky, prípadne priamo do odpadu. Ďalší výmenník, ktorý je horúci dohreje studený a odvlhčený vzduch na teplotu nepatrne vyššiu, než je v priestore. Adsorpčné odvlhčovače odoberajú priamo z nasávaného vzduchu vodu na základe hygroskopickej adsorpcie na keramickom nosnom materiáli. 

V ponuke firmy KOLTEN, spol. s.r.o. je navrhovanie riešení v oblasti zvlhčovania a odvlhčovania vzduchu vrátane dodávky, montáže a servisu zvlhčovacích a odvlhčovacích zariadený. Ponúkame širokú škálu produktov viacerých výrobcov.

Použitie odvlhčovačov vzduchu

Vlhkosť a mokro prenikne aj cez hrubé betónové steny a nepomôžu ani dobre zaizolovaná okná a dvere.  Množstvo vody použitej pri výrobe betónu, malty, omietky atp. sa v závislosti od okolností odparí po jednom až dvoch mesiacoch. Rovnako tak sa veľmi pomaly uvoľňuje vlhkosť zhromaždená v múroch po zakúrení, napríklad pri povodniach. Vlhkosť je tiež vhodné odstrániť z voľne uloženého materiálu.  Veľkým zdrojom vlhkosti v domácnostiach je tiež kúpeľňa alebo sušiareň bielizne, odkiaľ sa vlhkosť šíri do celého bytu alebo domu.    

Zvýšená vlhkosť vzduchu v uzavretých priestoroch je nežiaduca a pri jej nedostatočnom odstraňovaní dochádza k vzniku plesní, hniloby, korózie, odlupovaniu farebných vrstiev a iných nežiaducich škôd.    

Vysúšať budovy je možné dvoma rozdielnymi spôsobmi:        

Ohriatím a následnou výmenou vzduchu:     

Ohriaty vzduch na seba viaže vlhkosť, ktorá je potom s ním odvádzaná z miestnosti. Všetka spotrebovaná energia odchádza spolu s vlhkým vzduchom.    

Odvlhčovaním:     

Vlhkosť obsiahnutá vo vzduchu uzavretej miestnosti je kontinuálne znižovaná na základe kondenzačného princípu.    

Z hľadiska spotreby energie má odvlhčovanie nasledujúce výhody:

Odvlhčovacím procesom uvoľnené teplo je vrátené späť do miestnosti. Pri správnom použití sa spotrebuje len približne 25% energie, ktorá musí byť spotrebovaná na princípe "kúrenia a vetrania". Vzduch v našom prostredí je zmesou plynov a vodnej pary. Množstvo vody vo vodnej pare je udávané v gramoch na kilogram suchého vzduchu (absolútny obsah vody). 1m3 vzduchu váži cca. 1,2 kg pri 20 ° C. V závislosti na teplote môže každý kilogram vzduchu prijať len určité množstvo vodnej pary. Pokiaľ je dosiahnutá maximálna hodnota, hovorí sa o nasýtenom vzduchu, ktorý má rv 100%. Doporučená optimálna vlhkosť vzduchu je v našich podmienkach 40 - 50%.


Dôležité je pri odvlhčovaní dôkladne uzavrieť odvlhčovacie priestory, inak by dochádzalo k neustálemu odvlhčovaniu vonkajšieho vzduchu. To by bolo nielen neekonomické, ale hlavne zbytočné a neúčinné.


Odvlhčovacia jednotka, ktorá má byť súčasťou vzduchotechnického systému, musí sama o sebe produkovať veľmi suchý vzduch, ktorý bude mať po zmiešaní s vlhkým vzduchom v hale výslednú teplotu rosného bodu maximálne do +4 ° C.


Kondenzačné a adsorpčné odvlhčovače:


Kondenzačné systémy sa bežne používajú vo vzduchotechnike a klimatizáciách. Majú však niektoré nevýhody ako napr. hodnota RB výstupného vzduchu, ktorá je stále veľmi vysoká. Odvlhčovaním sa získa z odvlhčovacieho zariadenia výstupný vzduch s rosným bodom +3 ° C a vyšším. Musí sa zabezpečiť odmrazovanie ľadu na výmenníku jeho odstavovaním a ohrevom. Čím je nižšia teplota výmenníka (sací tlak), tým je nižšia účinnosť systému. Jedná sa o energeticky náročné riešenie!

Adsorpčné odvlhčovacie jednotky pracujú na princípe adsorpcii molekúl vodnej pary zo vzduchu do absorpčnej látky, ktorá vie tieto molekuly do seba viazať a pritom zostáva suchá. Táto látka potom prechádza procesom regenerácie, kedy je zbavená vodnej pary a v kontinuálnom cykle je opäť pripravená na absorpciu. Výsledkom je odvlhčený vzduch, ktorý sa privádza do odvlhčovaného priestoru a ktorého rosný bod má hodnotu až do -20 ° C alebo aj nižšie. Výsledný rosný bod vzduchu je bezpečne pod teplotou vzduchu v hale (+10 až +13 ° C) a zodpovedá vyššie uvedeným hodnotám do +4 ° C.

  •     Adsorpčné odvlhčovacie zariadenie nikdy nezamrzne
  •     Na jeho umiestnenie je potrebné veľmi malo priestoru
  •     Adsorpčné odvlhčovací systém je konštrukčne jednoduchší a tým aj spoľahlivejšie
  •     Veľmi nízke náklady na údržbuPri voľbe optimálneho odvlhčovacieho systému zvažujeme základné fakty:

  •     veľkosť haly, počet osôb - divákov a športovcov
  •     existenciu a prípadnú funkciu existujúcej vzduchotechniky
  •     existujúce a požadované parametre v hale (teplota vzduchu, relatívna vlhkosť vzduchu)
  •     dostupná energetická médiá (ponúkajú sa 3 média, ktorá ohrejú vzduch: plyn, para, elektrina), voľba média vychádza z možnosti zimného štadióna a ovplyvní potom prevádzkové náklady
  •     vhodné miesto pre umiestnenie jednotky


Pre optimalizáciu chodu technológie a k maximálnej energetickej úspore môže byť zariadenie doplnené rekuperáciou.

 

KOLTEN, spol. s.r.o.            Tel. 046/540 27 60              e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Naše služby poskytujeme v rámci celého Slovenska

Bratislava, Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bojnice, Bošany, Brezno, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Dubnica nad Váhom, Dunajská Streda, Galanta, Handlová, Hlohovec, Holíč, Hurbanovo, Ilava, Ivanka pri Dunaji, Kežmarok, Kolárovo, Komárno, Košice, Kremnica, Krupina, Leopoldov, Levice, Levoča, Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Michalovce, Modra, Myjava, Námestovo, Nitra, Nová Dubnica, Nováky, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky,Partizánske, Pezinok, Piešťany, Podbrezová, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Rajec, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Senec, Senica, Sereď, Skalica, Sládkovičovo, Sliač, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stará Turá, Stupava, Sučany, Svätý Jur, Svidník, Svit,Šahy, Šaľa, Šamorín, Šenkvice, Šoporňa, Štúrovo, Šurany, Topoľčany, Trenčianske Teplice, Trenčín, Trnava, Trstená, Turany, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Veľký Meder, Vráble, Vrbové, Vrútky, Vysoké Tatry, Zlaté Moravce, Zvolen, Žarnovica, Želiezovce, Žiar nad Hronom, Žilina...