Klimatizácie pre rodinné domy, kancelárie, obchody

 


Klimatizácia je zariadenie najmä na chladenie vzduchu a jeho filtráciu.

Nasáva vonkajší vzduch, ktorý filtruje, upravuje teplotu a vlhkosť na požadovanú hodnotu a pomocou ventilátorov ju dopravuje na požadované miesta. Klimatizácia automaticky udržiava stabilnú teplotu bez ohľadu na vonkajšie prostredie.


Výber z naších referencií

 

Proces klimatizácie sa rozdeľuje na nasledovné fázy:

  1. fáza kompresia - kompresor  nasáva chladivo v podobe pár a pod vysokým tlakom tieto pary stláča.
  2. fáza kondenzácie - vysoko stlačené pary chladiva sa v kondenzáte intenzívne  ochladzujú a dochádza k ich kondenzácii, kedy sa uvoľňuje energia nielen stlačenia, ale hlavne energia zmeny skupenstva látok.
  3. fáza expanzie - prúd vzduchu prechádzajúci výparníkom sa intenzívne chladí. Ohriaty plyn prúdi späť ku kompresoru, kde dochádza 1.fáza kompresie a celý cyklus sa opakuje.

 

Použitie klimatizácie je typické pre nasledujúce priestory:         

  • obytné miestnosti: sály, hotelové izby a haly, reštaurácie, lôžkové zariadenie v nemocniciach ...     
  • pracovnej miestnosti: kancelárie, laboratória, lekárske ordinácie, operačné sály, rozhlasové a televízne štúdiá, súdne siene, predajne, miestnosti s výpočtovou a reprodukčnou technikou     
  • výrobné priestory: výrobné miestnosti pre spracovanie a skladovanie textilu, tabaku, kožušín, farmaceutík, farieb a lakov, potravín     
  • doprava: motorové vozidlá, lode, vlaky a lietadlá

 

Ako vybrať dobrú klimatizáciu?  

  • Základom klimatizačného zariadenia je kompresorový chladiaci okruh.

Je v princípe rovnaký ako chladiaci okruh v chladničke. Chladnička na zadnej strtane hreje. Táto časť sa volá kondenzátor. Klimatizačné zariadenie má podstatne väčší výkon a tak hrejúci kondenzátor musí byť bezpodmienečne vo vonkajšom priestore, pokiaľ nie je chladený vodou.  Klimatizačné jednotky sú konštruované tak, že sa v klimatizovanom priestore vzduch odvlhčujú. Voda zo vzduchu sa na chladiči vyzráža a musí sa odviesť. Pre tieto účely máme v sortimente špeciálne malé čerpadlá kondenzátu, ktoré majú výtlak aj 7m. Často sa zabúda na to, že na kondenzátore vonkajšej klimatizačnej jednotky sa v prevedení "tepelné čerpadlo" taktiež vyzráža voda a je nutné ju odviezť, najmä, keď máte jednotku v podkrovnom priestore. V zimnom období sa na ňom vytvorí námraza, ktorú automatika pravidelne odmrazuje za vzniku väčšieho množstva vody, ktorá často v zbernej vani zamŕza. Preto sa vane vybavujú elektrickým ohrevom. 

  • Hluk klimatizácie

Výkon vnútorných klimatizačných jednotiek nastavujeme zmenou otáčok ventilátora. Zvolené otáčky sú potom kompromisom výkonu a hlučnosti. Klimatizačné jednotky niekedy dimenzujeme na stredné otáčky. Jednotky potom väčšinu roka pracujú ticho, ale s nepriaznivou odparovacou teplotou a zbytočne odvlhčujú vzduch. 

  • Umiestnenie klimatizačných jednotiek 

Vnútornú jednotku, v ktorej je chladič vzduchu, umiestňujeme tak, aby z nej vystupujúci vzduch neobťažoval prievanom. U delených zariadení (split) pamätáme na maximálnu povolenú vzdialenosť vonkajšej a vnútornej jednotky a ich prevýšenia. Jednotky potrebujú miesto pre obsluhu a servis, napr výmenu filtra. 

 

Typy klimatizácie

Mobilná klimatizácia

sú kompaktné (všetko je v jednom zariadení) na kolieskach s ohybnou hadicou, ktorou sa odoberané teplo chladenej miestnosti odvádza do vonkajšieho priestoru. Nie je potrebná odborná montáž a sú určené predovšetkým pre okamžité použitie. Možno ich použiť v rodinných domoch v kancelárii, ale aj v stánku s tovarom, ktoré trpia veľkým teplom. Ich moderné štylistické riešenie sa hodí do akéhokoľvek interiéru. Mobilnú klimatizáciu je možné prepravovať na chatu alebo požičať. Pre mobilné klimatizácie je nutné počítať s odvodom ohriateho odpadového vzduchu.

Okenná klimatizácia

sú kompaktné (všetko je v jednom zariadení). Inštalujú sa do okna alebo do steny tak, že časť s kondenzátorom je vystrčená do vonkajšieho priestoru a časť s výparníkom-chladičom vyčnieva do miestnosti. Ich použiteľnosť je obmedzená vonkajšou teplotou nad +15 ° C.Jedným motorom je poháňaný vonkajší a vnútorný ventilátor. Ide o najlacnejšie klimatizačné zariadenie, avšak veľmi účinné.

Nástenná klimatizácia

patrí medzi najuniverzálnejšie a najpoužívanejšie systémy pre bežné montáže klimatizácií. Pri inštalácii sa nevykonávajú žiadne rozsiahle úpravy interiéru. Nástenné jednotky možno ľahko    nainštalovať do malého priestoru, vynikajú svojím chladiacim výkonom, flexibilitou nastavenie,    vybavením i vzhľadom.   Nástenné jednotky sú určené pre kancelárie, byty, rodinné domy, reštaurácie, technickej miestnosti a mnohé iné priestory, kde je potreba funkčné a elegantné riešenie. Vyznačujú sa nízkou spotrebu elektrickej energie a vysokou účinnosťou.

Podstropná klimatizácia

má vďaka svojej konštrukcii a prevedeniu veľmi široké využitie. Ponúka ideálne riešenie pre kancelárie, ordinácie, obchody i reštaurácie. Jej hlavnými prednosťami  sú funkcie automatického nastavenia smeru výdychu vzduchu, veľmi nízka hlučnosť zariadenia, prirodzená distribúcia vzduchu a jednoduchá inštalácia do existujúceho interiéru.  Vanička pre odvod kondenzátu pod výparníkom je opatrená PP-živičným povrchom, ktorý bráni usadzovaniu a tvorbe plesní, nevytvára sa na ňom škvrny a zároveň je z plne recyklovateľného materiálu.

Parapetná klimatizácia

sa inštaluje nad podlahu pod okno alebo vedľa radiátora. Pred jednotkou nesmie byť žiadny nábytok. Upravený vzduch jednotka vyfukuje smerom k stropu. Parapetné jednotky sú určené tam, kde nie je miesto na stene alebo strope. Ovládanie je totožné ako u ostatných jednotiek klimatizácie.

Kazetová klimatizácia

jednotky sú určené pre inštaláciu do všetkých typov podhľadov tak, že sú takmer úplne skryté a nenarušujú interiér miestnosti. Vďaka špeciálnemu turboaxiálnemu ventilátoru má jednotka nehlučnú prevádzku. Krycie panely zaručujú optimálnu distribúciu vzduchu s minimálnym teplotným rozdielom v okolí jednotky.   

 

KOLTEN, spol. s.r.o.            Tel. 046/540 27 60              e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Naše služby poskytujeme v rámci celého Slovenska

Bratislava, Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bojnice, Bošany, Brezno, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Dubnica nad Váhom, Dunajská Streda, Galanta, Handlová, Hlohovec, Holíč, Hurbanovo, Ilava, Ivanka pri Dunaji, Kežmarok, Kolárovo, Komárno, Košice, Kremnica, Krupina, Leopoldov, Levice, Levoča, Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Michalovce, Modra, Myjava, Námestovo, Nitra, Nová Dubnica, Nováky, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky,Partizánske, Pezinok, Piešťany, Podbrezová, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Rajec, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Senec, Senica, Sereď, Skalica, Sládkovičovo, Sliač, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stará Turá, Stupava, Sučany, Svätý Jur, Svidník, Svit,Šahy, Šaľa, Šamorín, Šenkvice, Šoporňa, Štúrovo, Šurany, Topoľčany, Trenčianske Teplice, Trenčín, Trnava, Trstená, Turany, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Veľký Meder, Vráble, Vrbové, Vrútky, Vysoké Tatry, Zlaté Moravce, Zvolen, Žarnovica, Želiezovce, Žiar nad Hronom, Žilina...